Čo sú
Referenčné
rámce?

Kontaktný formulár


Prečo sú
Referenčné rámce dôležité

Príprava na nové
spôsoby práce

Zamestnancov je potrebné pripraviť na prechod na nové spôsoby práce prostredníctvom efektívneho procesu zvyšovania kvalifikácie. To je jediná cesta ako riešiť nárast automatizácie 
a digitalizácie, ktorý je na Slovensku najakútnejší problém spomedzi krajín OECD.

Investícia do rozvoja zelených a digitálnych zručností zamestnancov nie je len potrebou, ale aj príležitosťou na udržanie konkurencieschopnosti na globálnom trhu práce.


  1. Poznávanie
  2. Myslenie
  3. Komunikácia
  4. Konanie
  1. Poznávanie
  2. Myslenie
  3. Komunikácia
  4. Konanie

Pri digitálnych zručnostiach popisujú schopnosť zamestnanca kriticky a efektívne vybrať a aplikovať digitálne technológie na pracovné úlohy. Uľahčiť a zrýchliť si prácu s použitím technológií. Pri zelených zručnostiach merajú schopnosť zamestnanca kriticky a efektívne identifikovať a riešiť pracovné problémy a procesy v kontexte udržateľnosti. V oboch prípadoch ide o schopnosť identifikovať problém, prijať riešenie, vedieť ho odkomunikovať aj vykonať.

Digitálne zručnosti nepopisujú úroveň nadobudnutých zručností pri konkrétnych programoch, t.j. nemerajú, či váš zamestnanec napríklad ovláda Excel na úrovni začiatočník, pokročilý alebo expert. Zelené zručnosti sa nezameriavajú na technické schopnosti, ale na prístup k udržateľnosti a environmentálnym otázkam. Ide o soft skills, schopnosť myslieť, komunikovať a konať.