Čo sú
Referenčné
rámce?
Vaše nové CV pre digitálne
a zelené zručnosti
Referenčné rámce pre digitálne a zelené zručnosti predstavujú systém škálovania, ktorý pomáha zamestnávateľom definovať a merať úroveň zručností zamestnancov v oblasti digitalizácie a udržateľnosti. Podobne ako pri jazykových zručnostiach, tieto rámce sú rozdelené do úrovní od A1 po C1, kde A1 označuje úplne nesamostatného zamestnanca a C1 expertného zamestnanca, ktorý prináša inovatívne riešenia.
Referenčné rámce sú dostupné širokej verejnosti, avšak ich používanie podlieha všeobecným licenčným podmienkam.
V prípade záujmu o bližšie informácie nás prosím kontaktujte pomocou nižšie uvedeného formulára.
Kontaktný formulár
Prečo sú
Referenčné rámce dôležité
Jednoduché
hodnotenie zručností
Umožňujú zamestnávateľom ľahko identifikovať úroveň zručností svojich zamestnancov a zistiť, ktoré oblasti potrebujú zlepšenie.
Cielené
školenia a rozvoj
Pomáhajú pripraviť školenia a rozvojové programy presne podľa potrieb zamestnancov.
Zvýšenie efektivity a konkurencieschopnosti
Zamestnanci so správnymi zručnosťami dokážu efektívnejšie pracovať, optimalizovať procesy a prispievať k udržateľným a inovatívnym praktikám.
144 subjektov z podnikateľského prostredia, štátnych, verejných a vzdelávacích inštitúcií, zväzov a ďalších partnerov projektu prijalo výstup reflektujúci logiku referenčných rámcov pre rozvoj digitálnych a zelených zručností.
Príprava na nové
spôsoby práce
Zamestnancov je potrebné pripraviť na prechod na nové spôsoby práce prostredníctvom efektívneho procesu zvyšovania kvalifikácie. To je jediná cesta ako riešiť nárast automatizácie a digitalizácie, ktorý je na Slovensku najakútnejší problém spomedzi krajín OECD.
Investícia do rozvoja zelených a digitálnych zručností zamestnancov nie je len potrebou, ale aj príležitosťou na udržanie konkurencieschopnosti na globálnom trhu práce.
Digitálne zručnosti
- ► Spracovanie dát a práca s informáciamiSchopnosť čítať, analyzovať a interpretovať digitálne údaje.
- ► Kybernetická bezpečnosťOchrana digitálnych údajov a zariadení pred hrozbami.
- ► Tvorba digitálneho obsahuSchopnosť vytvárať a spravovať digitálne obsahy, ako sú webové stránky, blogy, videá atď.
- ► Komunikácia a spoluprácaPoužívanie digitálnych nástrojov na efektívnu komunikáciu a spoluprácu v tíme.
- ► Stratégie riešenia problémovSchopnosť používať digitálne nástroje na riešenie problémov a optimalizáciu procesov.
Zelené zručnosti
- ► Riešenie problémov udržateľnostiSchopnosť identifikovať a riešiť environmentálne problémy vo firme.
- ► Vyhodnotenie environmentálnych rizík a prevenciaSchopnosť posúdiť riziká spojené s environmentálnymi vplyvmi a navrhnúť preventívne opatrenia.
- ► Spracovanie dát a práca s informáciamiSchopnosť pracovať s environmentálnymi údajmi na zlepšenie udržateľných postupov.
- ► Komunikácia a spoluprácaEfektívna komunikácia a spolupráca na environmentálnych projektoch.
Zručnosti zamestnanca
21. storočia
Digitálne a zelené zručnosti patria popri odborných, jazykových, komunikačných zručnostiach a finančnej gramotnosti medzi základné zručnosti zamestnanca 21. storočia. Rôzne pracovné pozície vyžadujú rôzne úrovne digitálnych a zelených zručností.
Cieľom Referenčných rámcov je zosúladiť zamestnávateľom očakávané digitálne a zelené zručnosti zamestnanca s reálnymi zručnosťami zamestnanca. Vedieť určiť ich úroveň a následne zručnosti zvýšiť, ak to pozícia vyžaduje.
Referenčné rámce teda definujú oblasti poznávania, myslenia a komunikácie a konania, ktoré sú nevyhnutné pre výkon práce na konkrétnej pozícii, a určujú, aké požiadavky má pracovná pozícia na mieru samostatnosti, riešenia problémov a inovácií v kontexte digitalizácie a udržateľnosti.
Referenčné rámce sa nezameriavajú na konkrétne znalosti IT programov, ale na štyri kľúčové oblasti.
- Poznávanie
- Myslenie
- Komunikácia
- Konanie
Referenčné rámce sa nezameriavajú na konkrétne znalosti IT programov, ale na štyri kľúčové oblasti.
- Poznávanie
- Myslenie
- Komunikácia
- Konanie
Pri digitálnych zručnostiach popisujú schopnosť zamestnanca kriticky a efektívne vybrať a aplikovať digitálne technológie na pracovné úlohy. Uľahčiť a zrýchliť si prácu s použitím technológií. Pri zelených zručnostiach merajú schopnosť zamestnanca kriticky a efektívne identifikovať a riešiť pracovné problémy a procesy v kontexte udržateľnosti. V oboch prípadoch ide o schopnosť identifikovať problém, prijať riešenie, vedieť ho odkomunikovať aj vykonať.
Digitálne zručnosti nepopisujú úroveň nadobudnutých zručností pri konkrétnych programoch, t.j. nemerajú, či váš zamestnanec napríklad ovláda Excel na úrovni začiatočník, pokročilý alebo expert. Zelené zručnosti sa nezameriavajú na technické schopnosti, ale na prístup k udržateľnosti a environmentálnym otázkam. Ide o soft skills, schopnosť myslieť, komunikovať a konať.